Różnica między rękojmią a gwarancją

Już od jakiegoś czasu dzisiejszy wpis znajduje się na mojej liście tematów do poruszenia na blogu, więc kiedy ostatnio siostra zapytała mnie czego może domagać się w ramach gwarancji, której na wykonaną usługę udzielił jej punkt naprawy komputerów pojawiła się ku temu dodatkową motywacja.

Gwarancja dość powszechnie mylona jest z rękojmią (odpowiedzialnością z tytułu niezgodności towaru z umową), są to jednak zupełnie inne instytucje, a znajomość różnic pomiędzy nimi z pewnością pomoże rozsądniej z nich korzystać. Zarówno z uprawnień wynikających z gwarancji, jak i tych wynikających z rękojmi korzystamy zazwyczaj w przypadku wadliwości zakupionych rzeczy i na ogół uprawnienia te kształtują się dość podobnie mają one jednak zupełnie inne źródło. Prawo do zwrotu wadliwej rzeczy, żądania jej naprawy lub wymiany na nową przewidziane jest wprost w przepisach kodeksu cywilnego dotyczących rękojmi, przysługują one kupującemu względem sprzedawcy, a do ich wyegzekwowania wystarczy dowód zakupu. Dowodem tym może być (zazwyczaj jest) paragon lub faktura, ale też potwierdzenie przelewu, płatności kartą, czy nawet świadek, który towarzyszył nam podczas zakupów. Gwarancja natomiast jest oświadczeniem, najczęściej oświadczeniem producenta (chociaż może to być również oświadczenie sprzedawcy lub innego podmiotu uczestniczącego we wprowadzeniu rzeczy do obrotu). Oświadczenie to określa, co dokładnie objęte jest gwarancją, okres jej obowiązywania, jakie uprawnienia z niej wynikają i jakie warunki muszą zostać spełnione, aby skorzystanie z niej było możliwe. Przykładowo obowiązujące przy sprzedaży konsumenckiej (o tym, kiedy osoba posiada status konsumenta pisałam tutaj) domniemanie powstania wady przed sprzedażą – o ile ujawniła się ona w okresie obowiązywania rękojmi – nie znajdzie zastosowania w przypadku oddania rzeczy na gwarancję, jeśli nie zostało „powtórzone” w oświadczeniu gwarancyjnym. Często też poszczególne części składowe danej rzeczy, szczególnie różnych urządzeń, objęte są gwarancją przez różne okresy, podczas gdy okres obowiązywania rękojmi jest taki sam dla każdej z nich. Z uprawnień wynikających z rękojmi i gwarancji można korzystać niezależnie i to do kupującego należy decyzja, do kogo skieruje swoje żądania i na jakiej podstawie. Dokonując zgłoszenia reklamacyjnego u sprzedawcy, który przyjmuje również zgłoszenia gwarancyjne warto więc zwrócić uwagę, co zostało wpisane w formularzu, który dostajemy do podpisu i czy zgadza się z tym, co powiedzieliśmy osobie przyjmującej zgłoszenie. Zdarza się bowiem, że z punktu widzenia takiego sprzedawcy korzystniej jest – o ile to możliwe – przyjąć zgłoszenie gwarancyjne, co w przypadku okresu gwarancyjnego krótszego niż okres obowiązywania rękojmi może okazać się niezadowalające, a czasem wręcz krzywdzące dla kupującego.

Zanim podejmiemy decyzję jak postąpić z wadliwą rzeczą – czy reklamować ją u sprzedawcy czy też u gwaranta – warto więc przeanalizować informacje o rękojmi i treść gwarancji.


Powyższy wpis – podobnie jak pozostałe wpisy zamieszczone na blogu – jest jedynie prezentacją przepisów prawa obowiązujących w dacie publikacji oraz poglądów własnych autorki w danej materii. Niejednokrotnie wpisy te powstają w oderwaniu od jakiegokolwiek stanu faktycznego i nie mogą zastępować zindywidualizowanej porady prawnej uwzględniającej konkretną sytuację.

Odpowiedz

Komentarz pojawi się dopiero po zatwierdzeniu.